• jesien2019.jpg

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO O ŚWIĘCENIACH PREZBITERATU

Bracia i Siostry! Drodzy Diecezjanie!

Dzisiejszej niedzieli, która otwiera Tydzień Biblijny, Bóg wzywa nas do dawania dobrego świadectwa o swoim Synu, Jezusie. Aby świadectwo to było skuteczne i przekonujące dla dzisiejszego świata, potrzeba nam radykalnego oparcia się na słowie Bożym. Słowo pomaga nam stawać się świadkami, gdyż prowadzi do osobistego spotkania ze Zmartwychwstałym. Tak jak przemienił On Piotra, tak ma moc przemienić także każdego z nas w swojego świadka. Jezus Zmartwychwstały przychodzi do nas jak do swoich uczniów z pokarmem swojego Słowa i Ciała w Eucharystii. To uprzywilejowane miejsce i moment, w którym możemy Go spotkać. Tu jak Piotr słyszymy: „Pójdź za Mną”, czyli stań się moim apostołem, stań się moim świadkiem.

To wezwanie usłyszeli kiedyś Ci spośród nas, którzy przez przyjęcie przed rokiem święceń diakonatu przygotowywali się do prezbiteratu. Ukończyli czas próby, okres studiów teologicznych i czas formacji. Przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, wychowawcy i profesorowie z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, proboszczowie wraz ze wspólnotami parafialnymi wydali o nich dobre świadectwo. Tym samym droga do przyjęcia święceń przez dziewięciu diakonów jest otwarta. W najbliższą sobotę, 11 maja, o godz. 10.00 w katowickiej katedrze zostaną im udzielone święcenia prezbiteratu.

Do udziału w uroczystości święceń serdecznie zapraszam rodziny i wszystkich diecezjan z parafii pochodzenia i praktyk duszpasterskich diakonów. Zapraszam również młodzież: służbę liturgiczną, członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Nowo wyświęceni kapłani zostaną przedstawieni Kościołowi katowickiemu podczas zbliżającej się pielgrzymki do Piekar Śl., która odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja. Już dziś gorąco zapraszam mężczyzn i młodzieńców do udziału w tym wielkim spotkaniu u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej!

Dzisiaj kandydaci do święceń rozpoczynają swoje rekolekcje. Serdecznie proszę o otoczenie ich intensywną modlitwą. Wołajmy też wytrwale do Pana żniwa, aby posłał kolejnych robotników na swoje żniwo! By tak jak Piotr usłyszeli: „Pójdź za Mną”.

Z pewnością wielu powołanych znajduje się w grupie tegorocznych maturzystów. Dlatego w tym czasie wspierajmy na modlitwie wszystkich zdających egzaminy maturalne, aby w dojrzały sposób rozeznali swoje życiowe powołanie, a powołani do służby Bożej mieli odwagę pójść za głosem wzywającego ich Pana.

Wszystkim zgromadzonym na niedzielnej Eucharystii udzielam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

†Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 29 kwietnia 2019r.

Joomla templates by a4joomla